دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت تعداد کل نوشته ها : 2003 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1577×
 • اوقات شرعی

 • گام بلند روستای لایزنگان داراب برای ثبت در یونسکو؛ کتابخانه عمومی سردار شهید اسلامی نسب در روستای گردشگری لایزنگان افتتاح شد

  شناسه : 2289 ۲۰ دی ۱۳۹۴ - ۰:۲۹ 1127 بازدید ارسال توسط :

  کتابخانه شهید اسلامی نسب در روستای هدف گردشگری لایزنگان شهرستان داراب در حالی افتتاح شد که این روستا گام بلندی را برای ثبت نام خود به عنوان روستای دوستدار کتاب در یونسکو برداشت. به گزارش پایگاه تحلیلی خبری عصر داراب به نقل از سایت مدیریت کتابخانه های عمومی فارس؛ کتابخانه شهید اسلامی نسب در روستای […]

  گام بلند روستای لایزنگان داراب برای ثبت در یونسکو؛ کتابخانه عمومی سردار شهید اسلامی نسب در روستای گردشگری لایزنگان افتتاح شد
  پ
  پ

  کتابخانه شهید اسلامی نسب در روستای هدف گردشگری لایزنگان شهرستان داراب در حالی افتتاح شد که این روستا گام بلندی را برای ثبت نام خود به عنوان روستای دوستدار کتاب در یونسکو برداشت.

  به گزارش پایگاه تحلیلی خبری عصر داراب به نقل از سایت مدیریت کتابخانه های عمومی فارس؛ کتابخانه شهید اسلامی نسب در روستای هدف گردشگری لایزنگان شهرستان داراب در حالی افتتاح شد که این روستا گام بلندی را برای ثبت نام خود به عنوان روستای دوستدار کتاب در یونسکو برداشت.
  نامگذاری خیابان اصلی روستای لایزنگان که به خاطر داشتن بزرگترین دشت گل محمدی دیم و ارگانیک جهان معروف است، اولین گام روستا بود. تمام ۱۰ هزار کتاب کتابخانه شهید اسلامی نسب نیزدر کمپین اهدای کتابی که چندی پیش در لایزنگان برپا شد از طرف مردم این روستا اهدا شد و تجهیزات آن نیز با حمایت ۷ میلیون تومانی لایزنگانی ها تهیه شده است.
  اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود. کسبه این روستا از بقالی و آرایشگاه گرفته تا خبازی و مخابرات در گوشه ای از مغازه خود کتابخانه کوچکی راه انداخته اند تا مردمی که در صف می مانند بتوانند دقایقی کتاب بخوانند، کاری که حاج اکبر اعتمادی در دهه پنجاه از خیاطی کوچک خود آغاز کرد و حالا نسل چهارم و پنجم، پا جا پای پیر دوست داشتنی روستای خود گذاشته اند. امری که نشان داد نام «دره فرزانگان» برازنده این روستا است روستایی که پرونده کاملی را برای ثبت در سازمان جهانی یونسکو تکمیل کرده است.
  فعالیت های کم نظیر دهیاری و شورای اسلامی روستای لایزنگان موج بزرگی در سایر روستاهای شهرستان داراب به راه انداخته است در حالی که در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی این شهرستان دهیاران ۵ روستا آمادگی خود را برای اهدای ساختمان و راه اندازی کتابخانه اعلام کردند؛ همچینین فرماندار و رئیس انجمن کتنابخانه های عمومی داراب از اختصاص اعتبار ۱۲۰ میلیون تومانی از محل ماده ۱۸۰ به تکمیل کتابخانه شماره دو داراب خبر داد.
  قاسم پور که در آیین افتتاح کتابخانه شهید اسلامی نسب سخن می گفت با بیان اینکه گاهی مطالعه یک کتاب سرنوشت یک انسان را تغییر می دهد تاکید کرد: افتتاح کتابخانه در زادگاه سردار شهید اسلامی نسب نشان دهنده ادامه داشتن راه شهدا در عرصه علم و فرهنگ است.
  وی گفت: بدون شک رونق لایزنگان و عدم مهاجرت از این روستا به خاطر روحیه فرهنگی و کتابدوست این مردم است که تمام جذابیت های یک شهر بزرگ را برای مردم به وجود آورده است.
  فرماندار داراب توجه به کتابخانه ها را از اولویت های دولت تدبیر و امید دانست و تاکید کرد: تا قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم، ۴ کتابخانه در داراب وجود داشت که در همین دو سال ۳ کتابخانه افتتاح شده و راه اندازی ۴ کتابخانه در دست اقدام است.
  اعتبار ۱۲۰ میلیون تومانی برای تکمیل کتابخانه شماره ۲ داراب
  قاسم پور که در انجمن کتابخانه های عمومی داراب از اختصاص ۱۲۰ میلیون تومان به کتابخانه شماره ۲ داراب خبر داده بود از مدیران فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس خواست هرچه زودتر تکلیف پیمانکار این پروژه را مشخص کنند تا بعد از ۷ سال مردم از این کتابخانه بزرگ بهره مند شوند.
  وی تاکید کرد: همه شهرداری های داراب باید بدون کم و کاست سهم نیم درصدی کتابخانه ها را پرداخت کنند در غیر این صورت اعتبارات شهرستانی آن ها تخصیص پیدا نخواهد کرد.
  آمادگی ۵ دهیاری برای افتتاح کتابخانه در روستاهای دارب
  فرماندار داراب در پایان به واگذاری ساختمان توسط دهیاری بانوج برای راه اندازی کتابخانه اشاره و خاطرنشان کرد: اقدامات دوست داشتنی و زیبای مردم لایزنگان بسیاری از روستاها همچون رکن آباد، اسلام آباد، زین آباد، قلعه نو و … را برای اهدای ساختمان و حمایت از کتابخانه ها ترغیب کرده است که شک نداریم این از برکت خون شهدایی همچون سردار بزرگ اسلام، شهید اسلامی نسب است.
  مدیرکل کتابخانه های عموی فارس هم در آیین گشایش کتابخانه شهید اسلامی نسب گفت: خود را مدیون این سردار شهید می دانم و نامگذاری یک کتابخانه به نام ایشان، آرزوی دیرینه و همیشگی ام بود که به همت مردم بزرگ لایزنکان در زادگاه این شهید والا مقام محقق شد.
  سید محمدامین جعفری حسینی با بیان اینکه کار مردم لایزنگان در حمایت از کتاب و کتابخوانی کم نظیر است تاکید کرد: پرونده فعالیت های فرهنگی این روستا در قالب پرونده ای به سازمان جهانی یونسکو ارسال می شود تا نامی برازنده مردم «دره فرزانگان» به عنوان روستای دوستدار کتاب در جهان نیز ثبت شود.
  وی گفت: نامگذاری خیابان اصلی و تنها خیابان یک روستا به نام کتاب موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت و این نشان دهنده درایت و فرزانگی مردم، اعضای شورای روستا و دهیار لایزنگان است.
  مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس گفت: در حالی که مهاجرت از روستاها بیداد می کند در حدود نیم قرن نه تنها از جمعیت این روستا کاسته نشده است بلکه روز به روز بر تعداد مردمی که در روستا زندگی می کنند افزوده شده و این به خاطر دمیده شدن روح فرهنگ در کالبد این روستا است.
  جعفری با شاره به اقدام حاج اکبر اعتمادی از جانبازان قطع نخاعی لایزنگان برای راه اندازی کتابخانه در خیاطی خود گفت: این اقدام فرهنگی در ۵۰ سال پیش اکنون چراغ راه جوانان شده است و در واقع این شهر فقط کتابخانه شهید اسلامی نسب را ندارد بلکه هر مغازه یک کتابخانه کوچک است که مردم لحظه ای از فرزانگی دور نمانند.
  مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس همچنین در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی داراب، مقاومت در برابر خواندن را واقعیتی تلخ در جامعه توصیف کرد.
  گرانی کتاب بهانه ای سرسام آور برای کتاب نخواندن است
  جعفری با بیان اینکه گرانی کتاب بهانه ای سرسام آور و تکراری برای کتاب نخواندن است تصریح کرد: کاش می شد از میزان خرید فست فود و پیتزای مردم در حتی خانواده های متوسط به پایین جامعه آماری به دست می آمد  تا همه بدانند که کتاب ارزان ترین و ارزنده ترین و در حال غریب ترین محصول است.
  مدیر کل کتابخانه های عمومی فارس در ادامه ارتقای منزلت و معیشت کتابداران در دوره جدید مدیریت نهاد را سیاستی جدی و هدفمند دانست و تاکید کرد: به این منظور تاکنون ۶ کارگاه ارتقاء شغلی در فارس برای کتابداران برگزار شده است؛ همچنین فعالیت های ترویجی اوج گرفته تا دیگر اجازه ندهیم مظلومیت و نجابت کتابداران بر عملکرد کم نظیر آن ها غبار مهجوریت بنشاند.
  جعفری در پایان از عملکرد فرماندار، بخشداران، دهیاران و شهرداران شهرستان داراب تقدیر کرد و گفت: در حالی که برخی مدیران هنوز به اهمیت کتابخوانی کوچکترین توجهی ندارند مدیران این شهرستان با تمام قدرت پای کارآمده اند تا کتابخانه های داراب به افق چشم انداز ۱۴۰۴ نزدیک شود.
  کتابخانه سردار شهید اسلامی نسب در روستای لایزنگان با حضور جمع کثیری از اهالی روستا با دستان مسن ترین ساکن لایزنگان با حدود ۱۰۰ سال سن در این روستای گردشگری گشایش یافت.
  گفتنی است در سفر ۳ روزه مدیرکل و کارشناسان کتابخانه های عمومی فارس به داراب با همراهی جعفر ماهار رئیس اداره کتابخانه های عمومی این شهرستان، ساختمان در نظر گرفته شده برای کتابخانه شهر فدامی از طرف شورای اسلامی این شهر، ساختمانی در روستای بانوج که توسط دهیاری به کتابخانه اختصاص داده شده است، کتابخانه فرهنگ فورگ، کتابخانه شهد برفی روستای فتح المبین، پروژه کتابخانه شماره دو شهر داراب، کتابخانه فرهنگیان داراب و ظرفیت های چند روستای داراب برای راه اندازی کتابخانه بازدید و مورد ارزیابی قرار گرفت.
  همچنین در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی داراب از شهرداران داراب، جنت شهر و دوبرجی به خاطر نظم در پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه های عمومی این شهرستان تقدیر شد.

  SONY DSC

  SONY DSC

  SONY DSC

  SONY DSC

   

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.