شنبه, ۵ فروردین , ۱۴۰۲ 4 رمضان 1444 Saturday, 25 March , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1830 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1571×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  حجه الاسلام صادقی امام جمعه داراب: بیت المال مسلمین باید محافظت شود؛ پارتی بازی، جناح گرایی و رفیق بازی نباید باشد روایت تصویری حضور در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(بخش اول) وزیر جهاد کشاورزی:ارتقاء دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی داراب، باعث ارتقاء حوزه‌ی علم و فناوری کشاورزی در این شهرستان می شود؛ فرماندار داراب در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر: باید تمام تلاش و هزینه هایمان را در امر پیشگیری متمرکز کنیم شعری از آقای حمید آرال در وصف سردار شهید حمید عارف به مناسبت سی و نهمین سالگرد شهادت این شهید والانقام شرایط دریافت تسهیلات بیشتر از ۲۰۰ میلیون تومان توسط بانک مرکزی اعلام شد حضور مردم ولایتمدار شهرستان داراب در انتخابات یادواره سردار شهید حاج مختار اشرف برگزار شد/ سردار قنبرزادگان: دشمن رشادت امثال شهید مختار اشرف را در جبهه دید که امروز به ما مستقیم هجوم نمی آورد حجت‌الاسلام موسوي عنوان كرد: كاهش ۴۰ درصدي سرقت در داراب/آمار طلاق در داراب نگران كننده است شهردار داراب مطرح کرد: در تلاش هستیم در بلوار حکیم عباس پمپ بنزین، CNG، گازوئیل، آپاراتی و کارواش احداث کنیم تا ضمن ایجاد درآمد پایدار برای ۳۰ تا ۴۰ نفر اشتغال ایجاد شود

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد

  شناسه : 2436 ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵ 1111 بازدید ارسال توسط :

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید. به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر […]

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد
  پ
  پ

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید.
  به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر کشت وعملکرد ارقام به اصول کاشت پسته از جمله اقلیم ، خاک و آب اشاره کردند.

  کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس اقلیم را در کشت پسته مهم ارزیابی کرد و افزود: اقلیم شامل شرایط آب و هوایی منطقه در دراز مدت است که به سه منطقه گرمسیری، نیمه گرمسیری ومعتدله و سردسیری قابل تفکیک می باشد که علیرغم برداشت عموم اقلیم مناسب کشت پسته اقلیم نیمه گرمسیری است. پسته به ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ واحد گرمایی unit) heat ) نیاز دارد. نیاز سرمایی chilling requirement) ) پسته ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت است که می بایست در طول فصل پاییز و زمستان تامین گردد . این نیاز سرمایی در ارقام مختلف پسته متفاوت است (در کله قوچی که زود گل ترین است ۶۰۰ تا ۶۵۰ ساعت و در رقم اکبری که دیر گل ترین است ۱۲۰۰ ساعت)می باشد.
  ضیغمی مناسب ترین رقم جهت استان فارس را رقم احمد آقایی دانست و افزود: از لحاظ مقاومت به آفات و بیماری ها ، مقاومت به شرایط نامساعد محیطی ، درصد خندان بودن و نیم مغز بودن را رقم احمدآقایی است که این موضوع در یک طرح تحقیقاتی به اثبات رسیده است .
  وی در خصوص فاکتورهای مهم در احداث باغ پسته گفت: از جمله فاکتورهایی که باید در احداث باغ پسته در نظر داشت در نظرگیری زمان وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی پسته است چون پسته گیاهی دو پایه است و گرده افشانی آن صرفا توسط باد صورت می گیرد وحشرات و زنبور در این کار تاثیری ندارند. بنابراین وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی باعث مختل شدن عملیات و کاهش شدید عملکرد می گردد. زمان سرمای دیررس بهاره ، بادهای شدید و رطوبت نسبی را از دیگر عوامل موثر در احداث یک باغ پسته است.
  این کارشناس در ادامه؛ حفر پروفیل خاک حداقل به عمق ۲ متر و در نظرگیری لایه های خاک و تعیین موقعیت لایه hard pan ( با توجه به رشد عمودی ریشه پسته) ، حفر کانال کود جهت تغذیه پسته به عرض۱۲۰ سانتی متر و عمق ۲ متر و پر نمودن آن از کود حیوانی و کمپوست ، بحث شوری آب وخاک ( پسته خاک با شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس بر متر را تحمل می کند و ECآب بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میکروموس بر سانتی متر قابل تحمل است ) ، تراکم درختان ( فاصله مناسب درختان روی ردیف ۳ متر و فاصله ردیف ها ۷ متر مناسب ترین تراکم است ) در کاشت پسته مهم ارزیابی کرد .
  گفتنی است این کارگاه آموزشی به صورت دو روزه برای آشنایی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی و پسته کاران منطقه تل بارگاه کوهستان به صورت تئوری و عملی با همکاری مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس، اداره ترویج مدیریت جهاد کشاورزی داراب و مرکز خدمات کوهستان برگزار گردید.

  IMG_0950 IMG_0969

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.