یکشنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۱ 29 صفر 1444 Sunday, 25 September , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1792 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1571×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  گزارش تصویری کوه پیمایی اعضای کمیته فرهنگیان، دانشجویی و دانش آموزی دهه فجر داراب با حکم مدیر کل امور عشایر فارس یک دارابی سکان دار اداره امور عشایر شیراز شد وضعیت چهار شهرستان فارس قرمز است کار گاه آموزشی چگونگی بر آورد و بازسازی واحد های خسارت دیده از بارش باران و سیل اخیر با حضور رئیس گروه ویژه تیم عملیاتی بازسازی بنیاد مسکن کشور برگزار گردید فرماندار داراب در جلسه شورای پیشگیری از تخریب و تصرف اراضی ملی: برخورد با متصرفین وتخریب کنندگان اراضی ملی و رفع تصرف از اراضی و باغات که قبلاً تصرف شده باجدیت و قاطعیت انجام خواهد شد تکمیل و توسعه خدمات جامع تخصصی دندانپزشکی در کلینیک تخصصی بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) داراب مدیرکل آموزش و پرورش فارس گفت: تاکنون هیچ برنامه‌ای برای بازگشایی مدارس اعلام نشده است با حضور وزیر نیرو؛ فاز اول تصفیه‌خانه طرح آبرسانی به داراب با ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار افتتاح شد دیدار مسؤلین شهرستان با امام جمعه داراب/ فرماندار داراب: عملکرد مدیران در دهه فجر ارزیابی می شود/ امام جمعه داراب: انقلاب اسلامی یک انقلاب فراقشری و همه گیر بود اولین بیمار مبتلا به تب کنگو در استان فارس شناسایی شد

  حسین سرفراز، روزنامه نگار، شاعر و نویسنده دارابی درگذشت

  شناسه : 14364 ۰۶ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۸:۴۹ 255 بازدید ارسال توسط :

  حسین سرفراز، روزنامه نگار، شاعر و نویسنده دارابی درگذشت   به گزارش پایگاه خبري عصر داراب نیوز، برای آشنایی مخاطبان گرانقدر با حسین سرفراز، مختصری از تاریخچه زندگی این نویسنده و شاعر وارسته ارائه خواهیم کرداز حسین سرفراز ارائه : حسین سرفراز با برعهده داشتن بیش از بیست سال سردبیری مجله های معروف ایران، یکی […]

  حسین سرفراز، روزنامه نگار، شاعر و نویسنده دارابی درگذشت
  پ
  پ

  حسین سرفراز، روزنامه نگار، شاعر و نویسنده دارابی درگذشت

   

  به گزارش پایگاه خبري عصر داراب نیوز، برای آشنایی مخاطبان گرانقدر با حسین سرفراز، مختصری از تاریخچه زندگی این نویسنده و شاعر وارسته ارائه خواهیم کرداز حسین سرفراز ارائه : حسین سرفراز با برعهده داشتن بیش از بیست سال سردبیری مجله های معروف ایران، یکی از با سابقه ترین روز نامه نگاران ایران است. پیشینه ی دراز مدت او در سردبیری نشریه های گوناگون موجب شده است که سرفراز در میان اهل مطبوعات ایران به « حسین سر دبیر » معروف باشد سر فراز از بنیان گذاران سندیکای نویسندگان و خبرنگاران به شمار میرود و چندین دوره نیز عضو هیات مدیره آن سندیکا و در یک دوره رئیس هیات مدیره آن بوده است.

  حسین سرفراز در پانزدهم اسفند ماه سال ۱۳۱۲ خورشیدی در داراب فارس دیده به جهان گشود و تا کلاس نهم در زادگاهش به مدرسه رفت . در اردیبهشت سال ۱۳۳۰ خورشیدی به شیراز کوچید و دبیرستان را در آن شهربه پایان رساند. سپس به دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران راه یافت و از همان دانشگاه در رشته ی تاریخ و جغرافی فارغ التحصیل شد. سرفراز در پایان دهه بیست و آغاز دهه سی با نوشتن مقاله ، گزارش و انجام گفت وگو کار روزنامه نگاری خود را در آژنگ آغاز کرد. آژنگ نام نشریه ای بود که در آن زمان به سردبیری ایرج نبوی به صورت هفتگی منتشر می شد.

  با پایان یافتن تحصیلات دانشگاهی ، سرفراز به یک روزنامه نگار تمام وقت و حرفه ای بدل شد و در مجله دنیای جدید کار سردبیری کرد و پس از مدت کوتاهی به سردبیری مجله صاحب نام ” امید ایران” رسید؛ جایگاهی که پس از آن به طور مداوم و به مدت بیست و اندی سال بار سردبیری معروف ترین مجلات آن روز ایران از جمله خواندنی ها، سپید و سیاه، تهران مصور، خوشه، و …. ادامه یافت . او مدتی با روزنامه حزب مردم کار کرد و در سالهای انتشار روزنامه ی رستاخیز از گردانندگان اصلی و نیز سردبیر و مدیر مجله ی جوانان آن روزنامه بود. سرفراز پس از انقلاب ۱۳۵۷ برای مدتی تا پیش از شدید شدن فشار سانسور در ایران، مجله ی پر طرفدار جوان را ، که خود بنیان گذاشته بود، اداره میکرد.

  او مدتی پس از انقلاب به آمریکا کوچید و در آغاز دهه ی هفتاد، ۱۰۵ شماره نشریه ی هفتگی ایران خبر را در منطقه ی واشنگتن دی سی انتشار داد. سابقه ی درازمدت سرفراز با مطبوعات آن هم در جایگاه سردبیری سبب آشنایی های گسترده ی او با اهل سیاست و فرهنگ شده و حافظه ی شگفت انگیزش او را به تاریخ متحرک مطبوعات آن روزگار بدل ساخته است.

  سرفراز شاعر نیز هست و شعرهای او که نخستین بار ، در جوانی ، در روزنامه ی بهار شیراز به چاپ رسیده بود کم کم به نشریات دیگر نیز راه یافت و حتی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

  چاپ شدن شعرهای سرفراز در نشریات صاحب نام و رفت و آمدش با اهالی قلم موجب شد تا نام او در محافل ادبی مطرح شود. برخی از سروده های او بر سر زبان های دوستداران شعرش جاری است و پاره ای را خوانندگان صاحب نام به صورت تصنیف یا سرود اجرا کرده اند . از سرفراز مجموعه ی شعری با عنوان نیلگون در سال ۱۳۴۳ خورشیدی از سوی انتشارات امید ایران، تهران، چاپ و پخش شده است. هم اینک مجموعه ی مفصلی از شعرهای او با عنوان مثل سرو کاشمر آماده ی چاپ می شود.

  حسین سرفراز در دهه نود میلادی از فعالان کانون دوستداران فرهنگ ایران در واشنگتن نیز بوده است و عضویت هیات مدیره کانون را هم بعهده داشته است.

   

   

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.