پنج شنبه, ۸ خرداد , ۱۳۹۹ 6 شوال 1441 Thursday, 28 May , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1214 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1560×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  دیدار مسئولین با مسئولین/ دورهمی اداره ها یا میز های پاسخگویی! راهپیمایی روز جهانی قدس در روز جمعه ۱۹ تیر ماه در داراب برگزار می شود/دکتر نبی الله احمدی سخنران مراسم روز جهانی قدس فرماندار داراب در جلسه انتخاب اعضا هیأت رئیسه شورای شهرستان: دولت تمامی تلاش خود را برای تقویت شوراها بکار بسته/ رسول بنا آخرین رئیس شورای شهرستان در دور چهارم شد پاسخ کوبنده دارابی ها به اغتشاشگران در راهپیمایی ۱۶ دی ماه فرمانده انتظامی فارس : ۱۵ نفر از عوامل اصلی اغتشاشات در شیراز دستگیرشدند گزارش تصویری کلنگ زنی و افتتاح پروژه های شهرداری داراب در هفته دولت همکاری مشترک دانشگاه تهران، سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح و سازمان حفظ نباتات کشور برای کنترل بیماری زوال مرکبات داراب زخمی شدن رئیس و کارکنان منابع طبیعی داراب حین مأموريت// ضاربین تحت تعقیب هستند فرماندار داراب: بهره‌برداری و آغاز عملیات اجرایی ۶۳ پروژه عمرانی در دهه فجر/ بیشترین حجم پروژه‌های گازرسانی استان فارس مربوط به شهرستان داراب است نامه سرگشاده مردم داراب به نماینده ولی‌فقیه و شورای تأمین استان فارس/ هزینه‌های دو میلیاردی را تبدیل به هشت میلیارد نکنید

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد

  شناسه : 2436 ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵ 88 بازدید ارسال توسط :

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید. به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر […]

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد
  پ
  پ

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید.
  به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر کشت وعملکرد ارقام به اصول کاشت پسته از جمله اقلیم ، خاک و آب اشاره کردند.

  کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس اقلیم را در کشت پسته مهم ارزیابی کرد و افزود: اقلیم شامل شرایط آب و هوایی منطقه در دراز مدت است که به سه منطقه گرمسیری، نیمه گرمسیری ومعتدله و سردسیری قابل تفکیک می باشد که علیرغم برداشت عموم اقلیم مناسب کشت پسته اقلیم نیمه گرمسیری است. پسته به ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ واحد گرمایی unit) heat ) نیاز دارد. نیاز سرمایی chilling requirement) ) پسته ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت است که می بایست در طول فصل پاییز و زمستان تامین گردد . این نیاز سرمایی در ارقام مختلف پسته متفاوت است (در کله قوچی که زود گل ترین است ۶۰۰ تا ۶۵۰ ساعت و در رقم اکبری که دیر گل ترین است ۱۲۰۰ ساعت)می باشد.
  ضیغمی مناسب ترین رقم جهت استان فارس را رقم احمد آقایی دانست و افزود: از لحاظ مقاومت به آفات و بیماری ها ، مقاومت به شرایط نامساعد محیطی ، درصد خندان بودن و نیم مغز بودن را رقم احمدآقایی است که این موضوع در یک طرح تحقیقاتی به اثبات رسیده است .
  وی در خصوص فاکتورهای مهم در احداث باغ پسته گفت: از جمله فاکتورهایی که باید در احداث باغ پسته در نظر داشت در نظرگیری زمان وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی پسته است چون پسته گیاهی دو پایه است و گرده افشانی آن صرفا توسط باد صورت می گیرد وحشرات و زنبور در این کار تاثیری ندارند. بنابراین وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی باعث مختل شدن عملیات و کاهش شدید عملکرد می گردد. زمان سرمای دیررس بهاره ، بادهای شدید و رطوبت نسبی را از دیگر عوامل موثر در احداث یک باغ پسته است.
  این کارشناس در ادامه؛ حفر پروفیل خاک حداقل به عمق ۲ متر و در نظرگیری لایه های خاک و تعیین موقعیت لایه hard pan ( با توجه به رشد عمودی ریشه پسته) ، حفر کانال کود جهت تغذیه پسته به عرض۱۲۰ سانتی متر و عمق ۲ متر و پر نمودن آن از کود حیوانی و کمپوست ، بحث شوری آب وخاک ( پسته خاک با شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس بر متر را تحمل می کند و ECآب بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میکروموس بر سانتی متر قابل تحمل است ) ، تراکم درختان ( فاصله مناسب درختان روی ردیف ۳ متر و فاصله ردیف ها ۷ متر مناسب ترین تراکم است ) در کاشت پسته مهم ارزیابی کرد .
  گفتنی است این کارگاه آموزشی به صورت دو روزه برای آشنایی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی و پسته کاران منطقه تل بارگاه کوهستان به صورت تئوری و عملی با همکاری مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس، اداره ترویج مدیریت جهاد کشاورزی داراب و مرکز خدمات کوهستان برگزار گردید.

  IMG_0950 IMG_0969

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.