پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹ 14 صفر 1442 Thursday, 1 October , 2020 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1339 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد دیدگاهها : 1563×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  فردین نژاد محقق مرکز تحقیقات کشاورزی داراب مطرح کرد: زعفران گیاه مناسب جهت تغییر الگوی کشت در شهرستان داراب امام جمعه داراب: مردم در استقبال از کاروان شهدای بصیر سنگ تمام گذاشتند آیت الله احمد جنتی در هفتمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری مطرح کرد: غارتگر‌ها از داخل و خارج کشور تلاش می‌کنند تا تولید رونق نگیرد و مردم در فقر و فلاکت باشند و در اثر تنگدستی، شورش کنند نخستین جشنواره و ششمین شب شعر ایل بزرگ عرب خمسه در شهرستان داراب برگزار شد حجه الاسلام صادقی در خطبه های نماز جمعه مطرح کرد: ازهیئت های مذهبی می خواهم حتما قبل از مداحی سخنرانی داشته باشند/ اداره اوقاف موقوفات عام را بین همه حسینیه ها توزیع کند اطلاعیه مخابرات داراب در خصوص قطع اینترنت و موبایل دکتر اسماعیلی: بيمارستان امام حسن مجتبى (ع) داراب به پيشرفته ترين دستگاه تراكم سنج استخوان مجهز شد خودرو لیفان حامل مواد مخدر در ايستگاه بازرسي “قلاتويه” داراب توقیف شد طنز! من و مدیر در روز خبرنگار!!! کرمی مسئول ایمنی و اقدامات تأمینی سپاه ناحیه داراب: در هفته ایمنی با تمهیدات و سازو کارهای لازم برای هر چه بهتر شدن مأموریت ایمنی در خصوص آموزش و پیشگیری اقدامات لازم را انجام داده ایم

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد

  شناسه : 2436 ۰۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۵ 252 بازدید ارسال توسط :

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید. به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر […]

  کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته در شهرستان داراب برگزار شد
  پ
  پ

  با حضور ضیغمی کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس؛ کارگاه آموزشی اصول کاشت و داشت پسته ویژه کارشناسان و باغداران شهرستان داراب برگزار گردید.
  به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی داراب؛در این کارگاه آموزشی مهندس ضیغمی با اشاره به تاریخچه کاشت پسته در ایران و استان فارس وسطح زیر کشت وعملکرد ارقام به اصول کاشت پسته از جمله اقلیم ، خاک و آب اشاره کردند.

  کارشناس پسته مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس اقلیم را در کشت پسته مهم ارزیابی کرد و افزود: اقلیم شامل شرایط آب و هوایی منطقه در دراز مدت است که به سه منطقه گرمسیری، نیمه گرمسیری ومعتدله و سردسیری قابل تفکیک می باشد که علیرغم برداشت عموم اقلیم مناسب کشت پسته اقلیم نیمه گرمسیری است. پسته به ۲۲۰۰ تا ۲۸۰۰ واحد گرمایی unit) heat ) نیاز دارد. نیاز سرمایی chilling requirement) ) پسته ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ ساعت است که می بایست در طول فصل پاییز و زمستان تامین گردد . این نیاز سرمایی در ارقام مختلف پسته متفاوت است (در کله قوچی که زود گل ترین است ۶۰۰ تا ۶۵۰ ساعت و در رقم اکبری که دیر گل ترین است ۱۲۰۰ ساعت)می باشد.
  ضیغمی مناسب ترین رقم جهت استان فارس را رقم احمد آقایی دانست و افزود: از لحاظ مقاومت به آفات و بیماری ها ، مقاومت به شرایط نامساعد محیطی ، درصد خندان بودن و نیم مغز بودن را رقم احمدآقایی است که این موضوع در یک طرح تحقیقاتی به اثبات رسیده است .
  وی در خصوص فاکتورهای مهم در احداث باغ پسته گفت: از جمله فاکتورهایی که باید در احداث باغ پسته در نظر داشت در نظرگیری زمان وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی پسته است چون پسته گیاهی دو پایه است و گرده افشانی آن صرفا توسط باد صورت می گیرد وحشرات و زنبور در این کار تاثیری ندارند. بنابراین وقوع بارندگی در زمان گرده افشانی باعث مختل شدن عملیات و کاهش شدید عملکرد می گردد. زمان سرمای دیررس بهاره ، بادهای شدید و رطوبت نسبی را از دیگر عوامل موثر در احداث یک باغ پسته است.
  این کارشناس در ادامه؛ حفر پروفیل خاک حداقل به عمق ۲ متر و در نظرگیری لایه های خاک و تعیین موقعیت لایه hard pan ( با توجه به رشد عمودی ریشه پسته) ، حفر کانال کود جهت تغذیه پسته به عرض۱۲۰ سانتی متر و عمق ۲ متر و پر نمودن آن از کود حیوانی و کمپوست ، بحث شوری آب وخاک ( پسته خاک با شوری ۸ تا ۱۲ دسی زیمنس بر متر را تحمل می کند و ECآب بین ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ میکروموس بر سانتی متر قابل تحمل است ) ، تراکم درختان ( فاصله مناسب درختان روی ردیف ۳ متر و فاصله ردیف ها ۷ متر مناسب ترین تراکم است ) در کاشت پسته مهم ارزیابی کرد .
  گفتنی است این کارگاه آموزشی به صورت دو روزه برای آشنایی کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی و پسته کاران منطقه تل بارگاه کوهستان به صورت تئوری و عملی با همکاری مدیریت باغبانی سازمان جهادکشاورزی فارس، اداره ترویج مدیریت جهاد کشاورزی داراب و مرکز خدمات کوهستان برگزار گردید.

  IMG_0950 IMG_0969

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.