آخرین اخبار : 

تغییر در اهداف ساخت سد رودبال داراب/ آب به ۷۰۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی داراب نمی رسد

عصر داراب؛ با بحرانی شدن وضعیت خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی بویژه آبهای زیر زمینی، کم کم نگاه ها به سمت ساخت سد و استفاده از این نوع سازه برای تأمین آب شرب و کشاورزی معطوف شد.
سد رودبال داراب یکی از این سدها بود که در سال ۸۳ بر روی رودخانه رودبال احداث شد، وظیفه ای که برای این سد تعریف شد تأمین آب شرب شهرستان های داراب و و زرین دشت و مشروب کردن ۱۱۰۰۰ هکتار از اراضی زیر دست سد و کنترل جریان های فصلی و سیلاب در منطقه بود. نکته حائز اهمیت تغییر در اهداف ساخت سد بود که پس از به بار نشستن آن سر و کله همسایه هایی که چندان نقشی در ساخت آن نداشتند پیدا شد، هر چند مردم این دیار خساست ندارند و از جان نیز برای کمک به همنوعان و همسایگان خود دریغ نمی کنند؛ اما رفتار سازمان آب استان و وزارت نیرو در کاهش شدید سهم داراب بویژه در آب کشاورزی به هیچ عنوان برایشان قابل توجیه نیست زیرا بر اساس تصمیمات غیر منصفانه مدیریت آب منطقه ای استان فارس سطح زیر کشت مزارع پائین دست سد که طبق اهداف اولیه سد ۱۱۰۰۰ هکتار بود به یمن بی توجهی این حضرات به ۴۳۰۰ هکتار کاهش یافت و متأسفانه مسوولین وقت شهرستان داراب هم هیچ اعتراضی به این تصمیم اداره کل آب استان فارس و وزارت نیرو نکردند.
کاهش شدید سهم داراب از آبی که برای کشاورزی یعنی اصلی ترین شریان حیات مردم این دیار در نظر گرفته شده، چه معنایی می تواند داشته باشد؟ اختلاف بین اهداف سد و آنچه امروزه برای مردم داراب در نظر گرفته شده قریب به ۷۰۰۰ هکتار است، یعنی ۷۰۰۰ هکتار زمین مرغوب کشاورزی که سال های سال محل ارتزاق مردم بوده است با یک تصمیم نادرست از چرخه تولید کنار گذاشته می شود؛ یعنی بسیاری از جوانان جویای کاری که چشم امیدشان آب سد رودبال داراب بود تا برای خود شغلی ایجاد کنند و تشکیل خانواده و زندگی دهند، دیگر برایشان امیدی نمانده است، آیا برای هزاران جوان بیکار که راهی برای درآمد پایدار خود ندارند و امیدشان هم از قِبَل این تصمیم وزارت نیرو نا امید شده راهی جز شغل های کاذب می ماند؟ اگر در میان جوانان این شهرستان افرادی در دام اعتیاد، سرقت، بزهکاری ، قاچاق مواد مخدر، دخانیات و … گرفتار شوند چه کسی پاسخگوست؟ آیا یکی از دلایل افزایش پرونده های قضایی نبود اشتغال مناسب برای جوانان نیست؟ آیا یکی از دلایل جرائم خشن، سرقت، اعتیاد و در نهایت بی بند و باری و طلاق ناشی از نداشتن شغل برای جوانان نیست؟ آیا در شهرستانی که هنوز هیچ جایگزین مطمئنی برای کشاورزی معرفی نشده و هیچ راه قابل اتکایی برای ایجاد اشتغال قشر جوان آن بوجود نیامده قطع امید مردم از کشاورزی امری ثواب است؟ اگر ما اعتراضی به آب شرب نداشته باشیم که نداریم اما با ۸ میلیون متر مکعب آب صنعت برای فسا و استهبان که می توانست بار زیادی از مشکلات اشتغال مردم داراب را حل کند و از معضلات اجتماعی آن بکاهد، قطعاً مخالفیم و از وزارت نیرو و مدیریت آب منطقه فارس می خواهیم تا در این مورد تجدید نظر نماید، این در حالی است که به گفته مسوولین آب منطقه ای پیشین فارس این طرح هیچ توجیح اقتصادی ندارد و آبرسانی در مسیر کوهستانی و سنگ لاخ نه تنها سخت و هزینه بر است بلکه نگهداری و تعمیرات آن هم هزینه فراوانی را برای دولت در پی خواند داشت. ما امیدواریم مردم ومسوولین داراب با وحدت و یک پارچگی از حق مسلم خود دفاع کرده و با اعمال روش های قانون مند و عاقلانه، بتوانند؛ حقوق  از دست رفته خود را مطالبه نمایند.

 

 
© 2019 عصر داراب
Design Farsweb