یکشنبه, ۲۳ مرداد , ۱۴۰۱ 17 محرم 1444 Sunday, 14 August , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1760 تعداد نوشته های امروز : 1 تعداد دیدگاهها : 1571×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  گزارش تصویری افتتاح و کلنگ زنی چند پروژه در آخرین روز هفته دولت در داراب رضا نیکفرجام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد نی ریز شد با شناسایی ۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در فارس؛ تعداد مبتلایان به ۲۷ نفر رسید/ کلید پیشگیری از کرونا خودمراقبتی است از سفینه فضایی تا سقوط بالگرد/ شایعاتی که داراب را در صدر خبرها قرار می دهد قائم مقام ستاد اقامه نماز استان فارس: خانواده ها به دلیل مشغله زیاد از فرزندان خود غافل شده اند عزاداری مردم داراب در شب و صبح عاشورا بصورت زنده از شبکه های تلویزیونی پخش می شود وزیر بهداشت در نشست کمیته امنیتی انتظامی ستاد کرونا مطرح کرد: اگر نگاه کارشناسی در کشور خریدار داشت موج چهارم اتفاق نمی افتاد/ گفتم ترکیه را ببندید چون می دانستم آنجا چه خبر است نقدی بر گفتار طهماسبی نماینده استهبان/ آقای طهماسبی؛ آنکه قدم در خاک دیگری گذاشته شمائید، حال بفرمائیدچه کسی بی تدبیر است؟ چهارمین تجمع بزرگ مردم داراب دراعتراض به اجرایی نشدن اصلاح خط مرزی داراب و استهبان برگزار شد/ مردم داراب خواهان ورود آیت ا… دژکام نماینده ولی فقیه در استان فارس به اختلاف مرزی داراب و استهبان شدند رییس‌جمهوری در پیامی با تبریک روز خبرنگار: خبرنگاران وجدان زنده و دیدگان بیدار جامعه هستند

  فردین نژاد محقق مرکز تحقیقات کشاورزی داراب مطرح کرد: زعفران گیاه مناسب جهت تغییر الگوی کشت در شهرستان داراب

  شناسه : 1088 ۳۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰:۳۹ 902 بازدید ارسال توسط :

  کارگاه یک روزه کشت و کار زعفران با حضور جمعی از کشاورزان منطقه لایزنگان داراب برگزار شد. به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی اداره جهاد کشاورزی داراب؛ در جهت ترویج کشت زعفران بعنوان کشت جایگزین در بعضی مناطق شهرستان داراب، اداره جهاد کشاورزی  با همکاری محققین مرکز تحقیقات کشاورزی  داراب اقدام به […]

  فردین نژاد محقق مرکز تحقیقات کشاورزی داراب مطرح کرد: زعفران گیاه مناسب جهت تغییر الگوی کشت در شهرستان داراب
  پ
  پ

  کارگاه یک روزه کشت و کار زعفران با حضور جمعی از کشاورزان منطقه لایزنگان داراب برگزار شد.
  به گزارش عصر داراب به نقل از روابط عمومی اداره جهاد کشاورزی داراب؛ در جهت ترویج کشت زعفران بعنوان کشت جایگزین در بعضی مناطق شهرستان داراب، اداره جهاد کشاورزی  با همکاری محققین مرکز تحقیقات کشاورزی  داراب اقدام به برگزاری کارگاه یک روزه نحوه کشت و کار زعفران در روستای لایزنگان نمود.
  مهندس رضا فردین نژاد محقق مرکز تحقیقات کشاورزی داراب با اشاره باه خشکسالی های اخیر گفت: با توجه به بحران آب حادث شده در شهرستان داراب و وضعیت نگران کننده منابع آبی به توصیه کارشناسان، زعفران به عنوان جایگزین مناسب در جهت تغییر الگوی کشت معرفی می گردد.
  مهندس فردین نژاد در ادامه به نیاز آبی این گیاه اشاره کرد و افزود: این محصول نیاز آبی کمی داشته و در طول سال در صورت عدم بارندگی نیاز به ۴ مرتبه آبیاری دارد و می توان با صرف هزینه های کارگری متعارف، در آمد قابل قبولی در سال داشت . وی از جمله نیازهای تغذیه ای زعفران را استفاده از کودهای حیوانی(ترجیحا کود گاوی ) پوسیده شده ، استفاده از کود شیمیایی اوره و پتاس و فسفاته دانست.
  وی در خصوص مراقبت های لازم عملیات داشت زعفران گفت: از دیگر مراقبت های مرحله داشت این گیاه زراعی شامل مبارزه با علف های هرز ، آفات و بیماری ها می باشد.
  مهندس فردین نژاد میانگین برداشت زعفران را ۳ کیلو گرم عنوان کرد و بیان داشت: میانگین عملکرد زعفران ۳ کیلوگرم در هکتار می باشد که در صورت رعایت مسائل فنی کاشت ، داشت و برداشت این میزان به ۵ کیلوگرم در هکتار قابل افزایش است.
  این محقق مرکز تحقیقات کشاورزی داراب سرمایه گذاری در زمینه کشت زعفران گفت: با توجه به بالا بودن قیمت پیاز زعفران و چند برابر شدن پیازهای کشت شده در سال پنجم به بعد کشت زعفران می تواند سرمایه گذاری بسیار مناسبی برای کشاورز باشد چون میزان پیاز در پایان سال پنجم به چند برابر مقدار اولیه تکثیر می یابد.
  وی برداشت این محصول را پس از آبیاری اول عنوان و زمان آن را اوایل صبح و قسمت قابل استفاده در گل زعفران کلاله قرمز رنگ آن به همراه میله خامه دانستند.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.