یکشنبه, ۹ بهمن , ۱۴۰۱ 8 رجب 1444 Sunday, 29 January , 2023 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1809 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1571×
 • اوقات شرعی

 • فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب: پیش بینی می شود ۴۵ هزار تن گندم و ۲۸۰۰ تن جو در سال زراعی جاری تولید شود

  شناسه : 13975 ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۳:۱۸ 253 بازدید ارسال توسط :

  فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب: پیش بینی می شود ۴۵ هزار تن گندم و ۲۸۰۰ تن جو در سال زراعی جاری تولید شود   حبیب اله فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار عصر داراب نیوز در خصوص میزان کشت آبی گندم و تناژ برداشت این محصول اظهار داشت: بر اساس بارندگی […]

  فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب: پیش بینی می شود ۴۵ هزار تن گندم و ۲۸۰۰ تن جو در سال زراعی جاری تولید شود
  پ
  پ

  فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب: پیش بینی می شود ۴۵ هزار تن گندم و ۲۸۰۰ تن جو در سال زراعی جاری تولید شود

   

  حبیب اله فتحی مدیر جهاد کشاورزی داراب در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار عصر داراب نیوز در خصوص میزان کشت آبی گندم و تناژ برداشت این محصول اظهار داشت: بر اساس بارندگی های خوب اوایل سال گذشته و وجود رودخانه چشمه گلابی، در ابتدا میزان کشت گندم ۱۵ هزار هکتار بود و بعد هزار هکتار هم اضافه شد و در مجموع ۱۶ هزار هکتار این محصول کشت شد. اما به دلیل کم بارشی، حدود ۲ هزار هکتار کم شد و پیش بینی برداشت ۱۴ هزار هکتار داریم که معادل ۴۵ هزار تن تولید است.

  فتحی در خصوص کشت دیم گندم نیز تصریح کرد: به دلیل کمبود بارش باران، ۲ هزار هکتار کشت دیم گندم خشک شد.

  معاونت سازمان و مدیریت جهادکشاورزی داراب با اشاره به ۱۵۰۰ چاه غیرمجاز فعال در شهرستان عنوان کرد: کشاورزان با افزایش قیمت گازوئیل آزاد در تأمین سوخت دچار مشکل شدند و دولت هم فقط به چاه‌های دارای مجوز سوخت‌ رسانی می کند‌.

  وی با اشاره به کشت دیم در سال زراعی جاری گفت: در بحث کشت دیم هم طبق پیش بینی های هواشناسی تا اردیبهشت ماه بارش باران را داشتیم اما متأسفانه محقق نشد‌ به همین خاطر کشاورزان خیلی آسیب دیدند. دیم احتمال است و پیش بینی های هواشناسی بر اساس داده های آماری است و جهاد کشاورزی نمی تواند اعلام کند دیم کاشته شود یا خیر.

  فتحی با پیش بینی تولید ۲۸۰۰ تن جو آبی افزود: حدود ۱۷۰۰ هکتار جو آبی داریم که تقریبا ۳۰۰ هکتار به خاطر خشکسالی از بین رفت و پیش بینی ۱۴۰۰ هکتار و ۲۸۰۰ تن پیش بینی تولید داریم.

  مدیر جهاد کشاورزی داراب با اشاره به آغاز برداشت گندم از قلاتویه و فورگ افزود: از نظر ماشین آلات برداشت، مشکلی نداریم و در حال حاضر ۱۲ دستگاه کمباین فعال است و در زمان پیک برداشت ۳۵۰ دستگاه کمباین به صورت همزمان فعال می شوند و برداشت انجام می شود. همچنین همه دستگاه‌های اجرایی در حوزه سوخت رسانی، کامیون حمل و نقل و… آماده خدمت‌رسانی هستند.

  رئیس جهاد کشاورزی داراب؛ میزان کرایه حمل و نقل را ۷۰ هزار تومان به ازای هر تن بر کیلومتر دانست و افزود: تجاوز از این قیمت جریمه دارد و کشاورزان برای اطمینان خاطر از محصول می‌توانند بارنامه بگیرند و محصول بیمه می شود.

  وی با بیان اينکه انبار مکانیزه سیلوی شهرستان راه اندازی شده، ابراز امیدواری کرد و گفت: مثل سالیان قبل، جلوی سیلو صف تشکیل نمی شود.

  فتحی با اشاره به ۶ مرکز خرید در شهرستان عنوان کرد: در هر مرکز خرید یکی از همکاران ما به عنوان عامل تشخیص حضور دارد تا ضرری به کشاورز نرسد. قیمت گندم ۱۰۵۰۰ تومان است و در ازای فروش گندم به دولت، ۱۱۵۰۰ تومان به حساب او واریز می شود.

  رئیس جهاد کشاورزی در خصوص پرداخت بیمه خسارت دیدگان سال گذشته نیز اظهار داشت: ۶ اردیبهشت ماه همه خسارت به صورت کامل به کشاورزان پرداخت شده است.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.