شنبه, ۴ بهمن , ۱۳۹۹ 10 جماد ثاني 1442 Saturday, 23 January , 2021 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1423 تعداد نوشته های امروز : 3 تعداد دیدگاهها : 1564×
 • اوقات شرعی

 • جدیدترین اخبار

  بزرگداشت روزخبرنگار درفارس هفت روزه شد دیدار مسؤلین شهرستان با امام جمعه داراب/ فرماندار داراب: عملکرد مدیران در دهه فجر ارزیابی می شود/ امام جمعه داراب: انقلاب اسلامی یک انقلاب فراقشری و همه گیر بود با برگزاری آئین های بومی محلی،جشن بزرگ روز داراب برگزار شد پیاده روی مردم بخش فورگ به مناسبت شهادت امام رضا(ع) اولین شهید مدافع حرم داراب در جوار شهدای روستای بانوج آرام گرفت/ خانواده مرحوم رضایی به احترام شهید فرحبخش قاتل پدرشان را بخشیدند حضور پر شور مردم داراب در راهپیمایی ۲۲ بهمن و آغاز چهلمین سال پیروزی انقلاب انصاری نماینده مردم در مجلس: بنده در عزل و نصب ها دخالت مستقیم نخواهم کرد/ سد رودبال می تواند فقط آب داراب و زرین دشت را تأمین کند آمار مبتلایان به کرونا در کشور: ۲۰۲۵۸۴ نفر / در استان فارس: ۹۵۰۰ نفر / در داراب: ۱۸۶ نفر رئیس جدید ادراه امور عشایری داراب معرفی شد/ فرماندار داراب: رئیس جدید باید شرایط سرکشی مدیران از مناطق عشایر نشین را فراهم کند روایت تصویری حضور در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی(بخش دوم)

  رودبال داراب یا رودبال استهبان؟

  شناسه : 7552 ۳۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱:۳۶ 1286 بازدید ارسال توسط :

  عصر داراب نیوز؛ مدتی است در برخی رسانه ها از جمله صدا و سیمای فارس از اصطلاح جعلی رودبال استهبان استفاده می شود، این نوع تغییر در نام یک منطقه آنهم از طرف رسانه ای چون صدا و سیما که باید بر پایه اصول مبتنی بر علم و قوانین موضوعه از اسامی رسمی و قانونی […]

  رودبال داراب یا رودبال استهبان؟
  پ
  پ

  عصر داراب نیوز؛ مدتی است در برخی رسانه ها از جمله صدا و سیمای فارس از اصطلاح جعلی رودبال استهبان استفاده می شود، این نوع تغییر در نام یک منطقه آنهم از طرف رسانه ای چون صدا و سیما که باید بر پایه اصول مبتنی بر علم و قوانین موضوعه از اسامی رسمی و قانونی استفاده نماید بسی شک برانگیز و تفرقه افکنانه است، گر چه سابقه تاریخی رودبال داراب بر کسی پوشیده نیست و عمده منابع تاریخی بر صحت این حقیقت اذعان دارند اما جهت تنویر افکار عمومی به بررسی علمی نام رودبال داراب از نظر جغرافیا و آبشناسی به قلم یکی از کارشناسان خبره جغرافی و علم آبشناسی پرداخته ایم.

  درحال حاضر  شهرستان داراب در منطقه رودبال‌ با استهبان مرز مشترک از نوع تحمیلی دارد. منطقه رودبال در واقع یک دره قوسی شکل گسلی باریک و عمیقی است که شهر داراب در بخش مرکزی آن قرار دارد. به طور دقیق شهر داراب در کنار شاخه سوم رودخانه رودبال ساخته شده و ۹ بند گاو حقابه از رودخانه داشته است . حوضه آبریز رود بال ۳۱۲۰ کیلومتر مربع وسعت دارد که مرکز شهرستان داراب در بخش مرکزی آن واقع شده است. این رودخانه آبهای سطح حوضه آبریز رودبال را جمع آوری و به شهر داراب زهکشی می کند و از سمت غرب آن وارد دشت داراب و سپس به رودخانه شور می پیوندد. حوضه آبریز رودبال، در دره انجیرک با حوضه ششده مرز مشترک دارد این مرز دقیقا بین روستای انجیرک و کوه یتیم قابل شناسایی است. در ابتدا، مرز سیاسی داراب با استهبان دقیقا منطبق و در امتداد مرز حوضه آبریز رودبال و ششده بود، اکنون مرز سیاسی استهبان ۱۹ کیلومتر مستقیم به داخل حوزه شهرستان داراب و حوضه آبریز رودبال جابجا و تحمیل شده است، سپس عوام فریبانه عنوان می شود رودبال استهبان، در صورتی که قبل از انتزاع منطقه رودبال به استهبان و نی ریز، حریم حوضه آبریز رودبال کاملا در محدوده قانونی و استحفاظی شهرستان داراب قرار داشته است. نکته مهم اینکه از نظر علم جغرافیا و آب شناسی اسم حوضه آبریز رودبال، حوضه آبریز داراب است و اسم رودخانه رودبال، رودخانه داراب است اما مردم منطقه از اصطلاح غیر علمی و عوامانه استفاده می نمایند و می گویند رودخانه رودبال و حوضه رودبال، استفاده عموم از این اصطلاحات اشکال ندارد اما نباید باعث شود تا در مذاکرات سیاسی گفته شود رودبال استهبان!!! اصطلاح رودبال از نظر علم جغرافیا و آب شناسی و سیاسی غلط است و استفاده از آن تقلب محسوب می شود چون هر نام جغرافیایی فقط به همان مکانی اختصاص دارد که به آن هویت مکانی در سطح محلی، ملی، منطقه ای و جهانی به آن می دهد.

  چطور ممکن است:
  ۱-مرکز شهرستان داراب در دره رودخانه رودبال واقع باشد
  ۲- مرکز شهرستان داراب در کنار رودخانه رودبال بوجود آید
  ۳- مرکز شهرستان داراب درست در بخش مرکزی حوضه آبریز رودبال وجود داشته باشد آن وقت گفته شود رودبال استهبان که ۴۰کیلومتر از آن فاصله دارد!!!

   

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.