آخرین اخبار : 

دکتر نمکی وزیر بهداشت: من از وزرای لوکس گرا نیستم/ با افزایش ظرفیت سیستم موتورخانه بیمارستان داراب؛ در تابستان امسال شاهد همراه داشتن بادبزن نباشیم

دکتر نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که برای بررسی وضعیبت پروژه های درمانی و مشکلات بهداشت و درمان به استان فارس سفر کرده بود شامگاه پنجشنبه ۲۲ فروردین ماه ۹۸ وارد شهرستان داراب شد و شبانه از بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) داراب بازدید کرد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری عصر  داراب نیوز، دکتر نمکی که به دعوت نماینده مردم داراب و زرین دشت و به همراه جمعی از معاونین و مدیران دانشگاه علوم پزشکی شیراز در داراب حضور پیدا کرده بود در جلسه ای که با حضور مسئولین شهرستان و مدیران و کارشناسان شبکه بهداشت تشکیل شد گفت: آنچه که باعث شده شما احساس کمبود کنید دو پدیده است یکی اینکه خودتان را مقایسه می کنید با دو قطب یمین و یساری که یکی از قبل از انقلاب رشد داشته و شیراز به عنوان یک مرکز قدیمی است و یکی هم جهرم و فسا که به هردلیلی رشدهایی کردند که از رشد داراب جلوتر بوده، دوم اینکه آنچه که دارید در بعضی مناطق توزیع عادلانه و در دسترس برای گروههایی نیست. این دو پدیده شما را دچار گرفتاری کرده است.

وزیر بهداشت و درمان در خصوص تفاوت فاحش داراب و دو قطب دیگرافزود: عدم توازن در لحظه اول به چشم می آید و عدم توسعه رشد در درون مجموعه شما وجود دارد و باید همه کمک کنیم. اول باید در توسعه زیر ساخت های علمی اتفاقاتی رخ دهد؛ بعضی از رشته ها را در قالب پردیس یا هر چیز دیگری در جانمایی و چیدمان آنها بازنگری کنیم که با خودش چیزهای دیگری هم می آورد و باید بررسی کنیم که یک رشته در مسائل اقتصادی وفرهنگی و…چه مسائلی همراه دارد. نقاط مثبت و منفی دارد که باید بررسی شود.

وی افزود: من مطمئنم با ایجاد یک زیر ساخت آموزشی جدید، حتماٌ تحول ایجاد خواهد شد و دوستان کمک کنند تا رشته هایی آورده شود که فارغ التحصیلان آن به عنوان نیروی خدماتی در منطقه به کار گرفته شوند نه اینکه به بیکاران محل، بیکاران پر توقع اضافه کنید. ۴۴ درصد از بیکاران ما لیسانس به بالا هستند. وقتی یک نفر دکترا گرفت و بیکار بود توقعش ازیک دیپلمه بالاتر است،  هم توقع خودش و هم توقع خانواده و جامعه نسبت به او.

وزیر بهداشت و درمان به ضرورت ایجاد مرکز جامع سلامت در سطح شهر داراب اشاره کرد و افزود: مناطقی که دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی اولیه یا ندارند یا اگر دارند به شکل خدمات پاره وقت دارند، لازم است که در سطح شهر داراب یک مرکز جامع سلامت را به گونه ای در دسترس مردم با یک مرکزیتی قرار دهید که بار مراجعات بی مورد بیمارستانی را هم کم کنید.

دکتر نمکی با اظهار تأسف از عدم سیستم تهویه در برخی از بیمارستان ها، با تخصیص اعتبار در این خصوص گفت:

دربیمارستان داراب، ابتدا برآورد دقیق دیگری برای افزایش ظرفیت سیستم موتورخانه بیمارستان انجام شود تا در تابستان شاهد همراه داشتن بادبزن نباشیم.

وی بااشاره به اینکه نباید نگاه جزیره ای داشت و باید نسبت به نیاز منطقه ای عمل کرد گفت: من به دنبال تجهیزات دستگاهی نیستم. امروزه متأسفانه کلینیک ما به پاراکلینیک وابسته شده است؛ اگر دستگاه MRI  را در یک جایی بردیم خود به خود  تقاضای کاذب هم ایجاد می کند. من از وزرای لوکس گرا نیستم. وقتی کارانه پرستار چندماه عقب افتاده من دستگاهی را در یک منطقه وارد نمی کنم که بی جهت تقاضای القایی کند. این جزو مدل مدیریتی من نیست مگر در مواردی که بدانم این در راستای تسهیل امور پیشگیری و درمان منطقه به کار می رود. من به عنوان وزیر بهداشت با احساسات تصمیم نمی گیرم، من با عقل و منطق تصمیم می گیرم. ما نگاه جزیره ای پیدا کردیم که همه ما هر چیزی را می خواهیم. در هیچ جای دنیا این همه پول خرج نمی کنند. سهم ما در GDP در بهداشت و درمان ۶٫۳ بوده و الان بیشتر از ۹ هستیم.

وی در ادامه افزود: ما باید پولمان را درست خرج کنیم؛ پس آن چهار عمل اصلی که می خواهید ما تکمیل می کنیم، اتاق های عمل شما آنچه را که می خواهد تکمیل می کنیم. در مناطق روستایی دور افتاده حتما مراکزی را اگر فعال نیست فعال کنید و اگر وجود ندارد ایجاد کنید و جانمایی آن هم تا هفته بعد اعلام کنید. مراکزی که باید ۲۴ ساعته کنید من حتما موافقم. برای ۱۱ طرح حدود ۸ میلیارد تومان اعتبار می دهیم تا تکمیل کنید.

دکتر نمکی در خصوص بیمارستان جنت شهر گفت: این پروژه باید بررسی شود تا مجوز آن تصویب شود برای اینکه یک نیکوکار در اینجا هزینه کرده با اینکه اولویت شما فورگ است اما باید نیکوکاران دیگری هم در فورگ دلگرم شوند و سرمایه گذاری کنند. در جنت شهر فقط مجوز لازم است و ما باید این چراغ خیر را روشن نگه داریم.

دکتر نمکی در پایان سفر فشرده به شهر داراب، ضمن تأمین اعتبار طرح هتلینگ بیمارستان داراب از محل طرح تحول سلامت، وعده ی تکمیل شدن چارت تشکیلاتی دانشکده پیراپزشکی وپایگاه اورژانس هوایی هم داد.

وزیر بهداشت و درمان در ادامه حضور در داراب مرکز جامع سلامت داراب که با اعتباری معادل ۲ میلیارد تومان ساخته شده است را افتتاح کرد و سپس با حضور در محل ساخت پروژه بیمارستان دوم داراب با پیمانکار پروژه گفتگو کرد و قول مساعد داد تا با تخصیص اعتبار  لازم روند ساخت این پروژه درمانی سرعت گیرد. گفتنی است علیریغم اعلام قبلی برای تشکیل جلسه شورای اداری این جلسه لغو شد اما برای جلسه ای که یعد در هتل گرففته شد از هیچ یک از خبرنگاران رسانه های شهرستان دعوت به عمل نیامد. .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

© 2019 عصر داراب
Design Farsweb