پنج شنبه, ۱۴ مهر , ۱۴۰۱ 11 ربيع أول 1444 Thursday, 6 October , 2022 ساعت تعداد کل نوشته ها : 1795 تعداد نوشته های امروز : 0 تعداد دیدگاهها : 1571×
 • اوقات شرعی

 • تب برفکی در سال گذشته ۷۲۵ رأس دام در داراب را تلف کرد

  شناسه : 5845 ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۹:۰۵ 528 بازدید ارسال توسط :

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان داراب از واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در داراب  خبر داد. به گزارش  پایگاه تحلیلی خبری عصر داراب نیوز، دکتر  مرادی به تشریح بیماری تب برفکی پرداخت و گفت: یک بیماری ویروسی با واگیری بسیار بالا است که در زوج سمانی مانند گاو، گوسفند و بز باعث ایجاد تب، لنگش […]

  تب برفکی در سال گذشته ۷۲۵ رأس دام در داراب را تلف کرد
  پ
  پ

  رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان داراب از واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در داراب  خبر داد.

  به گزارش  پایگاه تحلیلی خبری عصر داراب نیوز، دکتر  مرادی به تشریح بیماری تب برفکی پرداخت و گفت: یک بیماری ویروسی با واگیری بسیار بالا است که در زوج سمانی مانند گاو، گوسفند و بز باعث ایجاد تب، لنگش و کاهش اشتها می شود و می تواند آسیب های اقتصادی فراوانی به صنعت دامپروری شهرستان وارد نماید.

  وی افزود: ویروس عامل بیماری، دارای هفت سروتیپ می باشد و فعالیت این ویروس با شروع فصل سرما و بارندگی بیشتر می شود؛ واکسیناسیون به موقع دام ها، خرید دام از جاهای مطمئن، قرنطینه دام های بیمار و جلوگیری از حمل و نقل دام های غیر مجاز نقش مهمی در پیشگیری از بیماری تب برفکی دارد.

  رئیس شبکه دامپزشکی از عدم استقبال دامداران به لحاظ هزینه های واکسیناسیون خبر داد و گفت: در حال حاضر واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در حال انجام است و با توجه به اینکه هزینه واکسن بر عهده دامدار است و هزینه تزریق توسط دولت به بخش خصوصی پرداخت می شود استقبال چندان خوبی از واکسیناسیون صورت نگرفته است.

  مرادی از وارد شدن آسیب های اقتصادی به دامداران هشدار داد وافزود: علی رغم اطلاع رسانی، عدم استقبال دامداران و در نتیجه عدم پوشش ایمنی مناسب در دام های شهرستان می تواند باعث شیوع بیماری و وارد شدن آسیب های اقتصادی به دامداران شود.

  وی تعداد تلفات دام در سال گذشته ۷۲۴ رأس بره و بزغاله و ۱ رأس گاو و گوساله عنوان کرد.

  ثبت دیدگاه

  دیدگاهها بسته است.